Emzik Nedir ?

Bebekler dünyaya bazı reflekslere sahip olarak dünyaya gelirler. Bu reflekslerin başında da emme refleksi yer almaktadır. Emme refleksi bebeklerin beslenme ihtiyacını karşılayabilmesi için hayati bir öneme sahiptir. Bunun yanında emme refleksi bebekler için beslenme ihtiyacının karşılanabilmesi için ihtiyaç duyulan yetilerin yanında daha birçok anlam ifade etmektedir. 

Emme refleksi bebeklerin stres hormonlarını dengede tutabilmelerine olanak tanımaktadır. Bu nedenle bebeklerde emme, sakinleşmeyi de beraberinde getirir. Bu nedenle birçok anne bebeğinin emzik emmesini ister. Emzikler, bebeklerin beslenme ihtiyacı haricinde de emme reflekslerini kullanarak sakinleşmelerine, daha rahat ve konforlu hissetmelerine olanak tanımaktadır.

Emzik Çeşitleri Nelerdir ?

Her bebek aynı değil. Bu nedenle tercih edecekleri emzikler de farklılık gösterir. Bebeklerin damak yapılarına, gelişimlerine bağlı olarak taleplere karşılık vermek adına birçok farklı renk ve modelde emzik çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin eğlenceli görünüme sahip dudak şeklinde dudak emzik modelleri bulunduğu gibi bebeklerin farklı damak yapılarına uygun emzik modelleri bulmak da mümkündür. 

Emzik kategorisi içerisinde oldukça fazla çeşitliliğe sahiptir. Bu çeşitlilik günden güne artsa da en çok tercih edilen ve bilinen emzik çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kauçuk emzik: Bebekler için en çok tercih edilen emzik çeşitlerinin başında kauçuk emzik modelleri gelmektedir. Kauçuk emzik modelleri, farklı renk ve model seçeneği ile üretilebilir. Bu emziklerin bebekler tarafından emilen kısmının kauçuktan üretilmesi emziğin bu ismi almasına sebep olmuştur.
 • Damaklı emzik: Bazı kişiler tarafından uzun süre emzik emmenin ağız şekil bozukluğuna sebep olabileceği düşünülmektedir. Bu duruma karşın damaklı emzik modelleri üretilmiştir. Damaklı emzik modelleri bebeğin damak şeklini alarak ağız yapısıyla uyum sağlamaktadır. Böylece herhangi bir ağız şekil bozukluğuna neden olacak duruma sebep olmamaktadır. Damaklı emzik modellerini birçok farklı renk ve desenden üretilmiş şekilde görmek mümkündür.
 • Damaksız emzik: Damaksız emzik modelleri anne memesine benzemeleri ile bilinen emzik modelleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle ilk kez emzik ile tanışan yenidoğan bebek grubunda damaksız emzikler tercih edilmektedir. Böylece emziğin kabul durumu daha da fazla artırılmaktadır.
 • Yenidoğan emzik: 0-3 aylık dönemi kapsayan yenidoğan döneminde kullanılan emzikler yenidoğan emzik olarak adlandırılmaktadır. Bu emzik modelleri genel olarak bebeğin ağız yapısına uygun olarak daha küçüktürler. Bununla birlikte anne memesine benzer şekilde üretilirler.
 • Silikon emzik: Silikon emzik modelleri en çok tercih edilen ve bilinen emzik modelleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bu emzik modelleri farklı modellerde tüketicilere sunulmaktadır. Görünüm olarak da son derece beğenilen silikon emzikler silikon malzemeden üretilmeleri sebebiyle bu ismi almışlardır. Silikon emzikler üretildikleri malzeme nedeniyle son derece dayanıklı olmaları ile bilinirler. Bu nedenle bebeklerin diş çıkarma dönemi ve sonrasında da kullanıma uygundurlar.
 • Kiraz uçlu emzik: Kiraz uçlu emzik modelleri anne memesine benzerlikleri ile bilinen emzik modelleri arasında yer almaktadır. Bunun yanında yenidoğan bebeklerin kabulüne daha uygundurlar. Kiraz uçlu emzikler silikon malzemeden üretilmektedirler. Bu özellikleri de onları dayanıklı kılmaktadır.
 • Yuvarlak uçlu emzik: Yuvarlak uca sahip olan emzikler de anne memesine benzerlikleri ile bilinen emzik modelleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle yeni doğan grubuna kullanmak için uygundur. Bu tür emzikler aynı zamanda silikondan üretilmektedir. Silikon herhangi bir zararı bulunmayan, son derece esnek bir malzemedir. Bu da silikonu emzikler için ideal hâle getirmektedir.
 • Ayıcıklı emzik: Ayıcıklı emzikler aynı zamanda uyku arkadaşı emzikleri olarak da bilinirler. Bebeklerin uyurken bir uyku arkadaşına sahip olması zararsız destek ile uykuya kolayca dalmalarına yardım eder. Ayıcıklı emziklerde yumuşak bir ayıcığın ucunda emzik bulunur. Bu da bebeklerin uykuya dalmalarını kolaylaştırır.
 • Damaksız kauçuk emzik: Anne memesine benzerlikleri ile bilinen damaksız emziklerin kauçuk maddeden üretilmeleri sonucunda ortaya çıkan ürünler damaksız kauçuk emzik olarak adlandırılmaktadır. Damaksız kauçuk emzikler özellikle de 0-3 aylık yenidoğan döneminde yoğun olarak kullanılan modeller arasında yer almaktadır. Farklı renk ve desen seçeneklerine sahip olan emzik modeli ebeveynler tarafından tercih edilmektedir.
 • Delikli emzik: Normal emzik modellerinde bebeğin emdiği noktada delikler bulunmaz. Bu bebeğin hava yutmaması için oldukça önemli bir detaydır. Ancak bazı emzik modelleri yalnızca emme ihtiyacını karşılamanın yanı sıra farklı amaçlar için üretilmektedir. Bebeklere ilaç verme gibi durumlarda ebeveynler zorlanabilmektedir. Bu durumlarda delikli emzikler kullanılmaktadır. Delikli emziklerin orta kısımları boştur. Bu kısma enjektör yardımı ile ilaç yerleştirilir ve bebeğin emme esnasında ilacı da yutması sağlanır.
 • Gaz yapmayan emzik: Bebeklerde meydana gelen gaz problemleri oldukça can sıkıcı bir hâl alabilmektedir. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak adına ebeveynler gaz yapmayan emzik modellerini tercih etmektedir. Gaz yapmayan emzik modelleri bebeklerin gaz yutmasını engelleyecek şekilde özel olarak tasarlanmaktadır. 

Emziklerin Özellikleri Nelerdir ?

Bebeği için emzik satın almak isteyen ebeveynler veya ebeveyn adayları tarafından emziklerin özellikleri araştırılmaktadır. Emziklerin özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır:

Bebek emzikleri, bebeklerin sakinleşmesini, rahatlamasını sağlayan ve stres kontrolü yapmalarına yardımcı olan bebek ürünleri arasında yer almaktadır.

En iyi emzik bebek için en uygun emziktir. Bu durumu emziğin fiyatı, rengi, deseni belirlenmektedir. Bebeğin ağız yapısına en uygun olan emzik en iyi emzik olarak kabul edilir.

Özellikle de yenidoğan grubunda anne göğsüne en yakın emzik modelleri tercih edilir. Bunun sebebi 0-3 aylık dönemdeki bebeğin ağız yapısına en uygun olan modellerin anne memesine yatkın olan modeller olmasıdır.

Birçok farklı emzik modeli vardır. Bu modeller içerisinde kız bebek emzik modelleri ve erkek bebek emzik modelleri ile karşılaşmak mümkündür.

Emzikler dayanıklı malzemelerden üretilirler. Bu malzemelerin başında kauçuk ve silikon gelmektedir.

Emzikler genellikle sıcak su ile dezenfekte edilirler. Bu nedenle yüksek ısıya dayanıklı olmalıdırlar.

Emzik Fiyatları ?

Emzikler hakkında fazla bilgi sahibi olmayan ebeveynler ve ebeveyn adayları daha bilinçli alışveriş yapabilmek adına araştırma yaparlar. Bu araştırma verileri içerisinde en çok merak edilen hususlar arasında emziklerin fiyatları da yer almaktadır.

Her bebeğin ağız yapısına ve tercihine karşılık verebilmek adına piyasada birbirinden farklı emzik modelleri bulunmaktadır. Bu emzik modellerinin özelliklerine göre emzik fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle yapılan araştırmalar neticesinde net bir fiyat bilgisine ulaşmak pek mümkün bir durum değildir. En net fiyat bilgisine tercih edilecek emzik modeli üzerinden ulaşılabilmektedir.

Emzik Numaraları

Bebekler büyüdükçe ağız yapıları da değişmektedir. Bu duruma bağlı olarak kullandıkları emzik numaraları da büyür. Örneğin 0-3 ay emzik ile 0-6 ay kauçuk emzik boyutları birbirinden farklıdır. Doğru aylarda doğru numaralı emzik kullanımı son derece önemlidir. Bu duruma dikkat edilmemesi bebeklerin ağız yapılarında ileri zamanlarda bozukluk oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle emzik satın almadan önce üzerlerinde bulunan numaralara dikkat etmek ve doğru ay için doğru numarayı satın almak gerekir.

Emziklerin numaraları ise şu şekildedir:

 • No 1: 0-6 ay arası bebeklerin kullanımına uygun emzik boyutudur.
 • No 2: 6-18 ay arası bebeklerin kullanımına uygun emzik boyutudur.
 • No 3: 18+ ay arası bebeklerin kullanımına uygun emzik boyutudur.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR