₺850,00 KDV Dahil
₺850,00 KDV Dahil
₺850,00 KDV Dahil
₺850,00 KDV Dahil

Takı Yastığı Nedir?

Yıllardır süregelen Türk kültüründe bebek karşılama için çeşitli gelenekler bulunmaktadır. Doğacak bebeğe patikler örüp içine beyaz sabun koymak, hayırlı olsuna gelenlere lohusa şerbeti ikram etmek bunlardan bazılarıdır. Bir diğer gelenek ise yeni doğan bebeğe altın ya da para takılmasıdır. Bunun amacı ise bebeğin hayatının bolluk ve refah içinde geçmesi dilemektir. Bebek için hediye alan misafirler hediyeyi anne babaya mı vermeliler yoksa bebeğin kıyafetine mi takmalılar gibi soru işaretlerini ortadan kaldırmak için bebeğin yanına bebek altın yastığı koyulmaktadır ve hediyeler bu takı yastıklarının üzerine takılmalıdır. Takı yastığı sosyal medya üzerinden, çeşitli alışveriş platformlarından, alışveriş sitelerinden, tuhafiyelerden ya da el işi yapıp satan ev hanımlarından satın alınabilmektedir. 

Takı Yastığı Fiyatları?

Son yıllarda sosyal medyanın da etkisiyle hamilelik ve bebek doğumlarında yapılan kutlamalar çok artmıştır. Özellikle doğumdan sonra hastane odasında bebeğin ismiyle ilgili ya da cinsiyetiyle alakalı küçük atıştırmalıklar, süslemeler hazırlanmaktadır. Hastane odasının kapısına bebek kapı süsü takmak da oldukça yaygındır. Genellikle kız bebek kapı süsü pembe ya da mor gibi renklerde olurken, erkek bebek kapı süsü mavi ya da yeşil gibi renklerde olmaktadır. Bunların yanı sıra geleneklerimizde uzun yıllardır var olan, yeni doğan çocuğa hayırlı olsun için takılan altın, para veya anne, baba, ev ya da çocuk için verilen hoş geldin hediyesi geleneği de devam etmektedir. 

Takı yastığı, yeni doğan bebeklerin ailesine hayırlı olsun için gidildiğinde, bebek için alınan hediye, takılacak altın ya da para bu yastığa takılmaktadır. Ebeveynlerin çocukları için hazırladığı konsepte göre çeşitli figürlerde ya da işlemelerde yastıklar üretilmeye başlanmıştır. Yastıkların üzerine işlemekte kullanılan malzemeler ne kadar değerliyse o ürünün fiyatı da o kadar artmaktadır. Bunun yanında özel istek üzerine üretilen bebek takı yastıkları da bulunmaktadır, özel tasarım oldukları için bunların da fiyatı diğerlerine göre artmaktadır. 

İğne oyası, tığ oyası ya da etamin işlemesi gibi süslemelerin yapıldığı takı yastıkları en çok ev hanımları tarafından yapılmaktadır. Ayrıca ebeveynler ya da neneler veya dedeler; takı yastığını satın almak yerine evde kendileri de yapmayı tercih edebilmektedirler. Yastığı alan ebeveyn, eğer isterse yastık kılıfına istediği boncuk veya farklı süslemelerle nakış işleyebilmektedir. Bunun için internet üzerinden buna benzer "nasıl yapılır?" videolarından da faydalanılabilmektedir. Süsleme malzemeleri; züccaciyelerden, internet üzerinden satış yapan mağazalardan kolaylıkla tedarik edilebilmektedir. 

Takı Yastığı Çeşitleri Nelerdir?

Bebek yastıkları ile bebek takı yastığı zamanla birbirinden ayrılmıştır. Çünkü bebek yastığı bebeğin uyurken başının altına konması için üretilen, yumuşak ve ince bir yastık iken; bebek takı yastığı daha çok şekilli, süslü olduğu için baş altına kullanmak için uygun değildir. Bu nedenle bebek takı yastığı bebeğin başının altına kullanılmaz, yalnızca bebeğin başının yanına konur ve böylece hediyeler bunun üzerine kolaylıkla ve bebeğe herhangi bir rahatsızlık vermeden takılır.

Son yıllarda yeni doğan bebek kutlamaları oldukça yaygınlaşmış ve kullanılan ürünler çok fazla gelişmiş ve çeşitlenmiştir. Genellikle kız bebekler için pembe, mor ya da beyaz gibi renklerde yastıklar veya dekoratif bebek yastıkları ve süslemeler tercih edilmekteyken; erkek bebekler için mavi, yeşil ya da sarı gibi renklerde yastık ve süslemeler tercih edilmektedir. Zamanla iyice çeşitlenen bu yastıklar artık çeşitli figürlerde de üretilmeye başlanmıştır. Bazıları hayvan figürleri, bazıları çizgi film karakteri şeklinde üretilirken bazı yastıklarda ise bebeğin adı, el işlemesi ile işlenerek yer alabilmektedir. Bu yastıklar sadece tek kullanımlık olmaması adına, evde bebek için hazırlanan odanın rengine ve konseptine uygun şekilde tercih edilmektedir. Böylece asıl görevini yerine getirdikten sonra bebeğin beşiğine başucu yastığı olarak ya da odasının güzel bir yerine aksesuar olarak yerleştirilebilmektedir. Aynı zamanda güzel bir hatıra olarak da saklanabilmektedir.

Takı Yastığının Özellikleri Nelerdir?

Ebeveynler çocukları için her şeyin kusursuz olmasını isterler. Bu nedenle çocuklarına aldıkları her ürünün güzel olmasına dikkat etmektedirler. Uzun süren ürün araştırmasıyla çocukları için en şık, en güzel ve aynı zamanda uygun fiyatlı ürünü bulmaya çalışmaktadırlar. Bunun yanında ürünün güzelliği kadar çocuklarının rahatlığını da göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Bebek takı yastığı birbirinden farklı boyutlarda üretilebilmektedir fakat aynı zamanda bununla birlikte yaygın olarak 30x30 ya da 35x45 gibi ölçülerde de üretilen yastıklar tercih edilmektedir. 

Takı yastığı genellikle dikdörtgen şeklinde olur ve içi elyafla doldurulmaktadır. Yastığın kendi kumaşı yüzde yüz pamuktan yani nevresimlik poplin kumaştan yapılmalıdır. Yastık kılıfının kumaşı için ise; keten, saten ya da kadife kumaş kullanılabilmektedir. Eğer yastık yıkanmak istenirse çamaşır makinesinde ya da elde 30 derecelik yıkama suyuyla rahatlıkla yıkanabilmektedir. Daha yüksek derecede yıkanmaması yastığın bozulmaması için tavsiye edilmemektedir. 

Takı Yastığı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir ebeveyn için en önemli şey evladının sağlığıdır. Bu nedenle özellikle bebekler gibi hassas canlılar için her ne ürün alınacaksa, o ürünün bebeğin canını tehlikeye sokmamasına dikkat edilmelidir. Yeni doğan bebek için alınacak bebek altın yastığı seçiminde, yastığın anti alerjik olmasına ve kanserojen madde içermemesine dikkat edilmelidir. Aynı şekilde yastığa geçirilecek kılıfın kumaşı da çok önemlidir. Kullanılan kumaşın kaliteli olması ve kılıfın üzerindeki süsleme objelerinin yerleştirilme şekli de önemlidir. 

Takı yastığı yalnızca yeni doğan bebeğe kullanılmaz; ayrıca sünnet benzeri organizasyonlarda da kullanılmaktadır. Yeni doğan bir bebek yastık üzerindeki objeleri koparamaz fakat sünnet çağındaki küçük çocuk hareketli olduğu için takı kılıfındaki objeleri koparabilir. Bu da yutma gibi ciddi tehlikeleri doğurmaktadır. Bunun önüne geçmek için kılıfa konacak süsleme objelerinin yapıştırılmak yerine üzerine dikilmesi gerekmektedir.

Yeni doğan bebek için hayırlı olsuna ya da sünnet gibi organizasyonlara gelen misafirler bazen hediyelerini çocuğun kıyafetinin üzerine de takmak isteyebilmektedirler. Fakat bu sağlık açısından doğru bir davranış değildir. Çocuğa takılacak para ya da altının üzerinde çok fazla bakteri bulunması çocuğun sağlığını tehlikeye soktuğu gibi, takılan hediyenin iğne gibi bir şeyle tutturulması nedeniyle iğnenin çocuğa batması gibi bir tehlikeyle de karşı karşıya kalınabilmektedir. Yeni doğan bebeğin veya küçük çocuğun sağlığını bu tür tehlikelerle karşı karşıya getirmemek için takı yastığı mutlaka kullanılmalı ve gelen misafirler de bu yastığı kullanması konusunda uyarılmalıdır. Uzun ömürlü olması adına, çocuk için düzenlenen odanın konseptine uygun tercih edilirse tek kullanımlık bir ürün olmaktan çıkmaktadır. 

Özet olarak takı yastığının kumaşına, takılan takıların iğnelerine, desenine özel olarak dikkat edilmesi gereklidir. Bu sayede hem en doğru yastık seçilir hem de sağlıklı bir şekilde bebeğe hoş geldin etkinliği yapılabilir. Her ihtimale karşı ise bebeğin başı ile takı yastığı arasında mesafe bulundurmak olası kazalara karşı faydalı olacaktır. Takı yastığı genel olarak güzel bir anın kolaylaştırıcı ve şık bir eşyasıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR