Bebek Battaniyesi Nedir?

Bebek battaniyesi, çoğu zaman uyurken bebeği sıcak ve güvende tutmak amacıyla kullanılan bir tür örtüdür. Yeni doğacak bebek için hazırlanan çantada bulunması gereken malzemeler listesindeki olmazsa olmaz en önemli ürünlerden bir tanesidir. Örtmek, kurulamak, vücut sıcaklığını dengede tutmak, tehlikeli dış etkenlerden korumak ve bedeni sarmak için kullanılacak olan bu battaniye, oldukça hassas olan bebek cildine uygun olacak en doğal ve en kaliteli tekstil ürünleri ile üretilir.

Ebeveynlerin, bu tekstil ürünlerinin seçiminde göz önünde bulundurması gereken en önemli faktör, zarar vermeyen, katkısız olmalarının yanında yeni doğan bebeklerin günün çoğunu bu battaniye ile sarılı bir biçimde uykuda geçirdiğidir. Bebeğin büyüme ve gelişme sürecinde en büyük pay sahibi olan uykunun kalitesi oldukça önemlidir. Bu kalite, konfor ve rahatlığı sağlayacak olan battaniye, bebeğin günlük davranışlarına da etki etmektedir. Uykusunu iyi almış bir bebek, gününü daha neşeli bir şekilde geçirebilmektedir. 

Bebek Battaniyesi Çeşitleri Nelerdir?

Her gün gelişmekte olan teknolojinin sayesinde bebekler için üretilen yeni model battaniyelerin de çeşitliliği sürekli artmaktadır. Bu ürünlerin ölçüsü, özellikleri, dokusu, bebek cinsiyetine bağlı renk ve desenleri, örtülecek yerin niteliği, mevsimine göre kumaş türleri olmak üzere pek çok çeşidi bulunmaktadır. Hatta, alerjik reaksiyonlara karşı konfor sağlayacak özelliklere sahip bebek battaniyeleri de hızla geliştirilmektedir.

Ebeveynler, bebek battaniye modelleri arasından seçeneklere bakarken göz önünde bulundurması gereken ilk özellik, mevsime uygunluğudur. Dört mevsim için de ayrı battaniyeler alınması önerilmektedir. Kız bebek battaniye ve erkek bebek battaniyede başta mavi ve pembe olmak üzere renk skalasından renginin seçilmesinin yanı sıra zevke göre de şekilli, özel yazılı veya işlemeli olanlar da seçenekler arasında bulunmaktadır. 

Kumaş cinsi olarak banyo sonrası müslin bebek battaniyesi, soğuk günlerde örtülmesi için peluş bebek battaniyesi, bebeğin gün içindeki konforu için penye bebek battaniyesi, anti-alerjen ve temizlik rahatlığı için pamuklu bebek battaniye varyasyonları da üretilmektedir. Ayrıca her tekstil ürününde olabileceği gibi bebek battaniyelerinde de malzemeleri karıştırılabilir. Penye ve pike malzemelerinin karıştırılmasıyla ortaya çıkan kumaş ile üretilen bebek battaniyesi oldukça ince yapılı ve terletmemesi nedeniyle yaz ayları tercih edilir.

Kumaş çeşitliliğinin yanı sıra battaniyeyi örtülen yere bağlı da ürün yelpazesi genişlemektedir. Bebeklerin uyurlarken kendilerine zarar vermemeleri için yapılan kundaklama işlemi de battaniye ile yapılır. Kundaklamak ve iyice sarmak için kullanılan kundak bebek battaniyeleri genellikle kare şeklinde üretmektedir. Bebek arabaları için küçük ölçülerde puset battaniyeleri bulunmaktadır. 

İşçiliğine bağlı olarak da hazır bebek battaniyeleri ya da el yapımı battaniye çeşitleri vardır. Bebeğe özel isimli battaniyeler, zevke göre de süslü battaniyeler mevcuttur. Giydirilebilir battaniyeler, yeni model bebek battaniyeleri arasında kendine yer bulmuştur. Nohut bebek battaniyeleri yaz aylarında tercih edilmektedir. Nohut desenli olan bu battaniyeler, bebeğin altını açarken de kullanılabilmektedir. Desenine ve işlemesine göre olan battaniyeler çoğunlukla el yapımı olmaktadır.

Bebek Battaniyesi Özellikleri Nelerdir?

Bebek battaniye modellerinin özellikleri, çeşitlerine göre değişmektedir. Kışlık bebek battaniyeleri, çoğunlukla peluş kumaştan yapılmaktadır. Bu kumaşın yüzeyinde oldukça çok tüy bulunmasıyla sıcak tutması, yumuşaklık hissi, kadifemsi dokusu ve yapısında belirli boşlukları olduğundan hava geçirgenliği özellikleriyle tercih edilir. Bir diğer kumaş türü pamukludur. Pamuklu bebek battaniyesi, doğal bir lif olan bu kumaş, doğal olması, hafifliği, temizleme kolaylığı, materyalin yumuşaklığı ve ciltte tahrişi önlemesiyle bir diğer kışlık seçenektir. 

Müslin battaniye, inceliği, terlemeyi önlemesi, hafifliği ve pürüzsüz yapısı sayesinde bebeğe rahatlık sağlar. Müslin kumaşın en önemli özelliği sıvı emici yapısıdır, bu yüzden bebeğin yaptırılan banyonun ardından kurulanması daha rahat olmaktadır. Yazlık bebek battaniyeleri genellikle penye kumaştan yapılır. Bu kumaşın dayanıklılığı, hava aldıran yapısı, esnekliği, dokuma farklılıkları ile çeşitlerinin fazla olması, inceliği gibi özellikleriyle tercih edilir. 

Penye ve pike malzemelerinin karıştırılmasıyla ortaya çıkan kumaş ile üretilen bebek battaniyesi, bebeğin hassas cildine yeterli derecede hava aldırarak genellikle belirli bölgelerde gerçekleşen pişiği engeller, isilik olmasının önüne geçer. Kumaş türü ne kadar iyi olursa olsun, her yanlış yıkama battaniyenin yumuşak dokusunda tahribat yaratır. Deterjanlar kumaşa işleyerek bebeğin cildinde istenmeyen tepkilere yol açabilmektedir.

Kumaş çeşitliliğinin yanı sıra kare battaniyeler, kundaklamayı kolaylaştırır. Bebeğin üstünün açılmasını önler, tırnaklarıyla kendisine zarar vermesinin önüne geçilmektedir, sarılı olmak bebeği rahim ortamındaymış gibi ve kendini güvende hissettirir. Bebek kundak içinde sarılı olarak tutulması ve taşınması da kolaylaşır. Giydirilebilir battaniyeler, bebeğin hareketlerinin kısıtlanmasının önüne geçer. Daimi sıcaklık sağlaması da avantajları arasındadır.

Bebek Battaniyesi Fiyat Aralıkları Nelerdir?

Bebek battaniyeleri, bebeği kurulamak, örtmek, bebeğin cildini tahriş etmeden örtebilmek, çevresel faktörlere karşı korumak ve bedenini sarmak, emzirmek, pusete sermek için kullanılacak olan bu battaniyelerin set veya takım olarak alınması kullanım kolaylığı açısından daha avantajlıdır. Battaniyelerin sık sık yıkanması gerektiği unutulmamalıdır ve yedeği mutlaka bulunmalıdır. 

Battaniye alırken daha düşük fiyatlı olanlardan seçmek yerine, ihtiyaca ve bebek battaniyesinin yapısına bağlı olarak en uygun, en doğal ve en kaliteli tekstil ürünleri tedarik etmek oldukça önemlidir. Bunun için de her ebeveyn bütçesine göre yeni doğan bebek battaniyeleri satılmaktadır.

Fiyat aralığını değiştiren etkenlerin arasında, battaniyenin ölçüsü, özellikler, dokusu, bebek cinsiyetine bağlı renk ve desenleri, işlemeleri, yazlık ve kışlık mevsimine uygun kalınlığı, modeli, el yapımı veya hazır olması, ağırlığı, hafifliği, tüylü olup olmaması, kumaş cinsi, esnekliği, özel şekilli, yazı baskılı olup olmaması bulunmaktadır. Bebeğin oluşabilecek alerjilere karşı koruma altına alınması gereklidir. Kış aylarında kullanılacak kalın battaniyeler, malzemeleri gereği daha pahalı olmaktadır. Kullanım ömrünü uzatmak ve battaniyenin yapısını bozmamak açısından uygun temizleme araçları da yanında alınması ek masraf olarak yansıyabilmektedir.

Bebek Battaniyesi Ölçüleri Nelerdir?

Yeni doğan bir bebek, vücut gelişimi açısından son derece hızlı büyüyecektir. Bebeği örtmek, ısıtmak, kurulamak, emzirmek, kundaklamak, onu güvende tutmak gibi birçok amaç için kullanılan bu battaniyeler, en azından bu büyüme süresince yeterli süre kadar ebeveyn tarafından kullanılabilir olmalıdır. Bebeğin iyice örtülmesi için yeterince büyük olmalıdır. Battaniyenin şekli, ölçüsü ve boyutları da bebeğin kaç aylık olduğuna bağlıdır. Bu battaniyeler her ortamda kullanılacağından ve sık sık yıkanacağından ebeveyn tarafından taşınması kolay olmalı, ileride de örtülür düşüncesiyle çok büyük battaniyeler tercih edilmemelidir. Bebek battaniyeleri bebek büyüyüp geliştikçe değiştirilmelidir.

Ortalama bir bebek ilk doğduğundaki ölçüleri 50 – 60 cm arasında değişmektedir. Yeni doğan bebek battaniyeleri ortalama 75 x 75 cm olması, bedeninin iyice sarılması açısından oldukça yeterlidir. Genellikle kundaklama açısından kare battaniyeler tercih edilir. Eğer dikdörtgen seçeneği tercih edilecekse de eni en az 75 cm olanlara yönelinmelidir. 80 ve 85 cm boyundakiler de oldukça kullanışlıdır. Yanlış yıkalamalar ile battaniye boyutları küçülebileceği unutulmamalıdır. İlk yıl içerisinde 90 x 90 cm olanlara geçilebilir. Bu her bebeğin kendine özgü büyüme ve gelişme hızına bağlıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR