Mama Sandalyesi Örtüsü Fiyatları?

Bebekler sürekli gelişim, değişim ve büyüme içerisindedir. Belirli bir döneme geldiklerinde hem öğrenmek açısından hem de el ve motor becerilerinin gelişmesi açısından kendi başlarına yemek yemeğe alıştırmak gerekir. Yetişkinlerin oturdukları masalar ve sandalyeler bebekler için uygun değildir. Bebekler yemek yemeği yeni öğrendikleri için yemek yedikleri zeminin onlara çok yakın olması ve sandalyede güvenle oturması gerekir. 

Bunun için mama sandalyeleri üretimi yapılır. Mama sandalyeleri bebeklerin ihtiyaçlarını ve fiziksel koşullarını göz önüne alınarak konforlu şekilde oluşturulur. Mama sandalyeleri çocukların yemek yeme becerilerini geliştirir ve rahat yemek yemelerini sağlar. Yemek yemeyi yeni öğrenen bebekler ve çocuklar sürekli yemekleri döker. Bunun önüne geçebilmek için ise mama sandalyesi örtüleri ve mama önlüğü modelleri çıkmıştır. 

Mama sandalyesi kılıfı hem sandalyenin kirlenmesine hem de bebeğin üzerinin kirlenmesine engel olur. Mama sandalyesi örtüsü, pahalı eşyalar değildir. Mama sandalyeleri için oldukça kullanışlı olan mama sandalyesi örtüleri farklı kumaş ve desenlerden oluşur. Mama sandalyesi örtüsü fiyatları üretiminde kullanılan kumaşa ve maddeye göre değişiklik gösterir. Pamuklu kumaşlar sağlıklı ve doğaldır. Bu nedenle fiyat olarak diğer kumaşlardan biraz daha yüksektir. Mama sandalyesi örtülerinin boyutları da değişkenlik gösterir. Bazı örtüler büyükken bazı örtüler küçük olabilir.

Mama Sandalyesi Örtüsü Çeşitleri?

Mama sandalyesi örtüsü modelleri kullanım alanına ya da boyutuna göre değişiklik gösterir. Bazı mama sandalyesi modelleri şöyledir:

 • Kullan-at mama sandalyesi örtüsü: Bu tür örtüler genellikle tek kullanımlıktır. Naylonumsu kumaşa sahiptir ve yıkanmaz. Bir kez kullanılıp atılır.
 • Tek kullanımlık mama sandalyesi alt örtüsü: Kullan at mama örtüsü gibidir ve tek kullanımlıktır.
 • Mama sandalyesi tepsi örtüsü: Mama sandalyesinin tepsi kısmına serilen örtülere verilen isimdir. Mama sandalyesinin daha uzun süre sağlam kalmasını sağlayan bir yapıya sahiptir.
 • Bebek mama sandalyesi örtüsü: Bebeklerin hassas cildine uygun üretilir. Yemek yemeği yeni öğrenen bebekler yemekleri çok döktükleri için mama sandalyesi örtüsü leke tutmaz olmalıdır ve kolay temizlenebilmelidir.
 • Kraft mama sandalyesi örtüsü: Kaliteli bir yapıya sahiptir ve uzun zamanlı kullanım alanı sağlar.

Kişiler isteklerine ve bebeklerin durumuna göre tercih yapabilirler. Mama sandalyesinin modeli de örtü seçmeyi etkiler. Mama sandalyesi modeli seçerken çok göz alıcı renkler ve desenler tercih etmemek gerekir. Bu gibi durumlarda bebekler renklere ve desenlere odaklanmaktan yemek yemeği ihmal edebilirler. 

Aynı zamanda siyah gibi koyu renklerin tercih edilmemesi de gerekir. Renklerin insan psikolojisi üzerinde etkisi hakkında yapılan araştırmalarda siyah rengin iştahı kapattığı bilinir. Bu nedenle turuncu, yeşil, kırmızı gibi renkler tercih ederek bebeğin iştahına olumlu katkı sağlamak gerekir.

Mama Sandalyesi Örtüsü Kumaşı Nasıl Olmalı?

Mama sandalyesi örtüsü bebeklerin kullanımına uygun olmalıdır. Bebekler hassas yapıdadır ve sürekli temas hâlinde oldukları ürünlerinde onlara uygun olması gerekir. 

Mama sandalyesinde kullanılan bazı kumaşlar ve özellikleri şöyledir:

 • Pamuklu Kumaş: Bilinen pamuk, dünyanın her yerindeki daha sıcak iklimlerde doğal olarak yetişir. Gossypium cinsine aittir ve doğal bir malzeme olarak öncelikle tüm bitkilerin yapıldığı malzeme olan selülozdan yapılır. Pamuk, aslında pamuk bitkisinin kabarık pamuk liflerini yetiştiren kısmına atıfta bulunur. Koza, pamuk bitkisinin tohum kabuğudur ve bir golf topu büyüklüğünde büyür. Pamuk bitkisi çiçek açtıktan sonra koza büyümeye başlar. Pamuk lifleri arasında boşluk vardır ve bu boşluk pamuğun emici olduğu anlamına gelir. Pamuk bitkisi doğal olarak yumuşak ve kabarıktır ve pamuklu kumaş bu yumuşak hissi korur. Pamuk üretim sürecinin bir yan ürünü olan pamuk tohumu yağı, insan tüketimi için salata soslarında veya margarinlerde, ayrıca makyaj, sabun, mum veya biyoyakıtlarda kullanılır. Pamuk, çok yumuşak ve emici olduğu için çarşaf ve havlularda sıklıkla görülür.
 • Polyester Kumaş: Polyester, yağdan elde edilen sentetik bir kumaştır. Dünyada sıklıkla kullanılan kumaşlar arasında olan polyester, en çok giysi üretiminde kullanılmak üzere çeşitli endüstriyel uygulamalarda işlenebilir. Bazı durumlarda polyester kumaş, giyim ürünlerinde tek başına kullanılabilir ancak genelde pamuk veya diğer doğal ipliklerle karıştırılarak kullanılır. Her şeyden önce, polyester iplikler çok güçlü ve dayanıklıdır. Böylece pamuk ve diğer doğal iplikler gibi yırtılmaya da dayanıklıdır ve esneme, tüylenme gibi sorunlar olmaz. Bu belirgin özellik, polyester kumaştan yapılan giysilerin çamaşır makinesinden kaynaklanan aşınmalarla kolayca başa çıkmasına ve özel bir bakım gerektirmemesine yardımcı olur. Polyester giysilerin dayanıklılığı, onu özellikle dış giyim ve ev eşyaları için yaygın hâle getirir.

Mama Sandalyesi Örtüsü Nasıl Yıkanmalı?

Mama sandalyesi örtüsü, yıkanırken dikkat edilmesi gereken bir üründür. Bebekler hassas yapıya sahip oldukları için temiz ürünler kullanmaları gerekir. Aynı zamanda mama sandalyesi örtüsünün kumaş yapısını korumak için uygun temizleme yöntemi kullanılmalıdır. Mama sandalyesi örtüleri makinede yıkanabilirler. Fakat yıkarken ağır kimyasal maddeler kullanmamak ve yüksek sıcaklıklarda yıkamamak gerekir. 

Ağır kimyasallar, kumaşın yapısına işler ve kullanım esnasında bebeğe zarar verir. Çok sıcak suda yıkamak ise kumaşın çekmesine veya sönmesine sebep olabilir. Bu nedenle genellikle uygun sıcaklık otuz derecedir. Yıkama yaparken daha çok doğal içerikli temizleyiciler kullanılmalıdır. Örtüyü güneş ışığında kurutmak örtü üzerinde kalan bakterilerin ölmesine sebep olur. Bu nedenle açık havada kurutma yapılmalıdır. 

Mama sandalyesi örtüsü istenirse bir suyun içine sirke ve karbonat gibi ürünler konularak bir süre bekletilir ve elde yıkanır. Mama sandalyesi örtüsünün tam anlamıyla temizlendiğinden emin olunmalı ve sık sık yıkama yapılmalıdır. Günlük olarak mama sandalyesi örtüsü değiştirilmeli, yerine yeni örtü takılmalıdır. Mama sandalyesi örtüleri doğru şekilde yıkandığında ve kullanıldığında uzun süreli kullanım ömrü sağlar. Bu durumda kişilerin ek maliyete girmelerini engellemiş olur.

Mama Sandalyesi Örtüsü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mama sandalyesi örtüleri bebeklerle birebir temas hâlinde olduğu için ve bebekler üzerinde yemek yediği için alırken dikkatli olunması gereken bir üründür. Mama sandalyesi örtüsü alırken dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir:

 • Uygun kumaş seçimi: Mama sandalyesi örtüsü kumaşı yumuşak olmalıdır. Aynı zamanda antialerjik yapısı olması gerekir. Bu şekilde bebekler üzerinde yemek yerken herhangi bir sıkıntı yaşamazlar.
 • Kaliteli ürün tercihi: Mama sandalyesi örtüleri kaliteli ve dayanıklı olmalıdır. Sık sık yıkanması gereken bu örtüler kalitesiz olursa hemen eskir. Bu durumda yeni bir örtü alınmasına sebep olur.
 • Bütçeye uygun seçim: Her mama örtüsü farklı fiyata ve özelliğe sahiptir. Kişiler bütçelerine uygun mama sandalyesi örtüleri arasından tercih yapabilirler.
 • Doğru boyut seçimi: Mama sandalyesinin ve çocuğun boyuna uygun bir örtü seçmek gerekir. Aksi hâlde örtü, görevini tam anlamıyla yerine getiremez.
 • Kolay temizlenebilirlik: Bebekler yemek yemeği yeni öğrendikleri için sıkça dökebilirler. Bu nedenle örtüler de sürekli yıkanır. Mama sandalyesi örtüsünün kolay temizlenebilir bir kumaşa sahip olması yıkanma ve leke tutmaması açısından önemlidir. 
 • Renk ve desen tercihi: Bebeklerin iştahını açacak renk ve desenler tercih edilmelidir. Çok fazla dikkat çekecek canlı renk ve desenler bebeğin yemeğe odaklanmasını engeller. Kişiler, bu konular hakkında bilgili değilse bir uzmandan yardım alarak doğru örtü seçimi yapabilirler.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR