₺850,00 KDV Dahil
₺850,00 KDV Dahil
₺850,00 KDV Dahil

Bebek Odası Dekorasyon Malzemesi Fiyatları?

Bebek odası dekorasyon fiyatları kullanılan ürün çeşidine göre farklılık gösterir. Farklı tarz ve beğenilerde oluşturulan bebek odalarında bir bebeğin ihtiyacı olan pek çok ürün bulunur. Kimisi bebek ihtiyacına yönelik olurken kimisi de aksesuar amaçlı kullanılır. Çocuk odası dekoru evin genel havasına uygun olacak şekilde ayarlanır. Bu yüzden kullanılan ürünlerin malzemesi, rengi, dokusu ve tasarımı zevke göre değişir. Bütün özellikleri bir arada düşünüldüğü zaman fiyat konusunda da farklı rakamlar meydana gelir. 

Çocuk odası dekorasyon malzemeleri ise eğlenceli özelliklere sahiptir. Çocukların cinsiyetine göre seçilen malzemeler oldukça çeşitlidir. Çocuk odası süslemeleri çocukların odasında daha fazla ve eğlenceli vakit geçirmesi için gerekli ürünlerdir. Bu ürünler aynı zamanda çocukların gelişimlerini de destekleyici nitelikte olması gerekir. Bu yüzden seçilen malzemenin kalitesi, baskı malzemeleri ve boya kaliteleri önemli unsurlardır. Sağlık açısından  önemli olan bu özellikler dekorasyon ürünlerinin fiyatlarını da etkilemektedir.

Bebek Odası Dekorasyon Malzemeleri Nelerdir?

Bebek odası tasarımları farklı ürünler ile oluşturulur. Bebek odasında kullanılan halılar, perdeler, duvar kâğıtları, aydınlatma ürünleri ve daha birçok ürün dekorasyon için kullanılır. Bu ürünlerin tasarımları ise kullanıcıların beğenisi doğrultusunda tercih edilir. Bebek odası dekorasyon objeleri arasında ise duvar süsleri, oyuncaklar vb. ürünler gelir. Bebeklerin gelişimine uygun, bilgilendirici ve eğlenceli objeler kullanıcıların beğenisi toplar. Ayrıca bu ürünler güvenlik ekipmanları olarak kullanılabilir. Yatak koruyucu veya beşik koruyucu ürünler dekoratif özellikte seçilerek odanın atmosferini bozmayacak şekilde tercih edilir. Bu amaçla bebek ve çocuk odalarında kullanılan başlıca dekorasyon malzemeleri:

  • Duvar Kâğıtları: Çocuk odası dekoru çocuğun cinsiyetine uygun bir duvar kâğıdı ile görsellik kazanır. Kız ve erkek çocuklar için farklı renk ve desen seçeneklerine sahip pek çok model piyasalarda yer alır. Bebekler için ise daha sade ve soft tonlarda keskin renk geçişleri olmayan duvar kâğıtları vardır. Odaların havasını değiştirecek bu kâğıtlar, oda dekorasyonunda da oldukça önemli bir yere sahiptir. 
  • Aydınlatma Ürünleri: Avizeler, lambaderler, aplikler bebek odası eşyaları içerisinde yer alır. Odanın aydınlatılması bebek ve çocukların odalarında kendilerini güvende hissetmesini sağlar. Bu yüzden seçilen farklı tasarımlı duvar ve masa lambaları çocukların beğenisini toplar. Çocuk odası süslemeleri arasında da yer alan duvar lambaları gökyüzü desenli, ay ve güneş desenleri, yıldızlar, çeşitli hayvan figürleri gibi şekillerde olur.  Gece karanlıkta bu desenler arkasındaki aydınlatma lambaları sayesinde renklenir ve odaya renk katar. 
  • Perdeler: Her odada olduğu gibi bebek odalarında da perde olmazsa olmaz bir dekorasyon ürünüdür. Ayrıca dekorasyon yanında sağlık ve hijyen açısından da önemli bir yeri vardır. Bebek ve çocuk odaları için seçilen perdelerin uzunluğu yere kadar olmazsa daha kullanışlı olur. Yerdeki toz havalanmaz ve bebeğe zarar vermez. Renk ve desen olarak ise çocuk odası dekoru ile uyumlu olan modeller bebeğin cinsiyetine göre tercih edilir. 
  • Halılar: Bebek odası eşyaları arasında halılar tamamlayıcı bir parçadır.  Bebek odası için seçilen halılar çok tüylü olmayan, antibakteriyel özelliğe sahip, doğal liflerden yapılmış olması gerekir. Ayrıca son yıllarda popüler olan çocuk aktivite halıları da oldukça kullanışlıdır. Erkek bebek odası takımları ve dekorasyonu ile uyumlu araba pisti halılar, sıklıkla tercih edilen modellerin başında gelir. Kız çocuk odası dekorasyonu için ise bebek resimleri olan ya da çizgi oyunu deseni olan modeller tercih edilir.
  • Portatif Raflar: Bebek odasında gerek aksesuar gerekse bebeğin ihtiyacı olan ürünleri koymak için tasarlanan dekorasyon ürünleridir. Bebek odası dekorasyon objeleri, bu raflar üzerinde sergilenir. Odanın tamamlayıcısı olan bu parçalar farklı renk ve tasarımlarda kullanıcıların beğenisine sunulur. 
  • Duvar Stickerlerı: Küçük bebek odası dekorasyon fikirleri duvar süslemeleri ile yanıtlanmış olur. Bebeklerin ilgisini çeken hayvan figürleri, eğitici haritalar, gökyüzü ve gece tasarımları bebek odası için duvar stickerları olarak kullanılan tasarımlardır. 

Bebek Odası Dekorasyon Malzemeleri Özellikleri Nelerdir?

Bebek odası eşyaları her şeyden önce bebeğin sağlığı açısından kaliteli olmalıdır. Kalite ise eşyaların yapımında kullanılan ham maddenin ne olduğudur. Günün büyük çoğunluğunu odasında geçirecek olan çocuğun, bu alanda kendini rahat ve güvende hissetmesi gerekir. Oda için tercih edilen her türlü ürün özenle seçilmesi gerekir. Öncelikle bebek odasında tercih edilen mobilyalar doğal ahşap malzeme kullanılarak üretilir. Sentetik ve katkı maddeli mobilyalar bebeklerin ve çocukların sağlığına zarar verir. 

Kız çocuk odası dekorasyon malzemelerinde ise eğlenceli ürünler yer alır. Odalardaki halılar antialerjik ve antibakteriyel özellikte olup ölçü olarak da küçük ebatlı üretilir. Ayrıca sağlıklı bir çocuk odası dekoru sökülebilir ürünlerden oluşur. Kolay temizlenmesi için bu durum gereklidir. Hava alabilen bir oda çocuğun gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden bebek odalarında eşya kalabalığı olmamalıdır. Çocuk özgür oyun oynayarak, eğlenceli vakit geçirme fırsatı bulur. 

Bebek Odası Dekorasyon Malzemeleri Nasıl Olmalıdır?

Bebek dekorasyon ürünleri boyut olarak küçük ebatlarda olur. Odanın kullanım alanı, genişliği eşyaların boyutlarını etkiler. Türkiye standartlarında yapılan çocuk odaları ise küçük odalardır. Bu yüzden yatak, dolap, masa ve diğer mobilyalar çocuğun rahat kullanabileceği boyutlarda tasarlanır. Bebek odası eşyaları da aynı şekilde rahat kullanımı alanı pratik ve fonksiyonel ürünlerden oluşur. Yatağa birleştirilmiş çekmeceler, ahşap merdivenler gibi pratik, kullanım alanını daraltmayan ürün özelliklerinde üretilir. 

Bebek odası dekorasyonu için kullanılan malzemelerin sertifikalı ürün olması önemlidir. Çocuk mobilyaları sağlıklı ham maddenin yanı sıra tasarım olarak da güvenli modeller olması gerekir. LSE testi denilen fiziksel uygunluk testinden geçmiş mobilyalar, bebek ve çocuk odası dekoru için idealdir. Ayrıca bu testi geçen mobilyalara ürünün dayanıklı olduğuna, çocuk ve bebeklere zarar vermeyen tasarıma sahip olduğuna dair sertifika verilir. Bu mobilyalarda bebekler için tehlike oluşturabilecek sivri köşeler bulunmaz. 

Çocuk odası dekorasyon malzemelerinde zararlı kimyasallar bulunmaz.  Bebek ve çocuk ciltleri yetişkinlerin ciltlerine göre daha hassas yapıya sahiptir. Bu yüzden dekorasyon ürünlerinin içerisinde yer alan malzemelerin özelliklerine dikkat etmek gerekir. Ayrıca mobilyanın içeriği kadar pratik ve tamamlayıcı dolaplar, rafların olması da önemli. Renk olarak ise odayı geniş gösteren açık renkli mobilyalar her zaman daha iç açıcıdır.  

Bebek Odası Dekorasyon Malzemeleri Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebek odası dekorasyon işlerinde dikkat edilmesi gereken önemli kıstaslar vardır. Bu kıstaslardan birincisi odanın bebeğin rahat hareket edebileceği ve kendini güvende hissedebileceği bir alan tasarımıdır. Bu yüzden bebek dekorasyon içinde bebeğe zarar verebilecek eşyalar olmamalıdır. Ayrıca dolap, varsa kitaplık gibi ürünlerin duvara sabitleme özelliği olması gerekir. Böylece oluşabilecek ev kazalarının da önüne geçilmiş olur. 

Çocuk odası süslemeleri için açık ve pastel renklerin seçilmesi gerekir. Açık mavi, bej ve yeşil gibi renkler doğadan geldiği için rahatlatıcı etkiye sahiptir. Ayrıca bu renkler odayı geniş ve ferah gösterir. Koyu renk tercih etmek isteyenler için ise arasına yumuşak tonu olan bir renk eklenirse daha kullanışlı olur. Buna ek olarak bebek odası dekorasyon objeleri arasında yer alan lambaların odayı eşit derecede aydınlatması gerekir. Aydınlatma ürünleri yüksek güçte olmamalıdır. Güçlü ışıklar gelişim çağındaki çocukların gözlerine zarar verir.  Her anlamda bebeğin ya da çocuğun odasında yer alacak dekor ürünleri ihtiyaca ve sağlığa uygun olarak seçilmesi gerekir. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR