Pazen Battaniye Nedir?

Pazen battaniye, pazen kumaştan üretilmiş pamuklu battaniyedir. Hasse kumaş olarak da bilinen pazen kumaş geniş kullanım alanlarına sahiptir. Özellikle tekstil sektöründe çeşitti giyim ve ev tekstil ürünlerinde bu kumaş sıklıkla kullanılır. Sıcak tutma özelliği olan bu kumaş sağlıklı ve güvenli bir kullanım sunar. Pamuklu olmasından dolayı cilt sağlığını korur, terletmez, vücudun hava almasını sağlar. Hafif bir kumaş olmasından dolayı ağırlık yapmaz. Bu yüzden pijama, atlet, şort ve pazen bebek battaniyesi olarak kullanılır.

Pazen dayanıklı bir kumaş çeşididir. Yıpranma ve yırtılmalara karşı dirençlidir. Bu yüzden uzun süreli kullanım imkânı vardır. Çamaşır makinesinde düşük ısıda yıkanabilir. Renk solması gibi sorunları olmaz. Ayrıca doku olarak tok bir yapıya sahiptir. Pazen kumaş genelde iç kısmı dış kısmına göre daha tüylü ve yumuşaktır. Dış kısmı ise perdahlı pamuk kumaşa sahiptir. Dokusu ve dokuması oldukça kullanışlı olan pazen kumaşın farklı renk ve desende geniş ürün çeşitliliğine sahiptir. 

Pazen bebek battaniyesi sağlıklı olmasından dolayı tercih edilir. Yeni doğmuş bebeklerin cildi hassastır ve alerjik reaksiyonlara açıktır. Bu yüzden anne ve babalar özellikle bebeklerin kıyafetlerine, kullandıkları eşyalara özen gösterirler. Bebek pazeni hassas cilde sahip bebeklerin kullanımı için doğru tercihtir. Sıcak tutma özelliği ve hava alabilen kumaş dokusu sayesinde bebeği terletmez. Çok tüylü bir dokusu olmadığı için ise kaşıntıya sebep olmaz. 

Pazen Battaniye Çeşitleri Nelerdir?

Pazen battaniye çeşitleri farklı renk ve desenlere sahiptir. Özellikle bebekler için kullanılan pazen kumaş, desen olarak her zevke hitap edecek şekilde üretilir. Genel olarak mavi ve pembe rengi olanlar tercih edilir. Son zamanlarda ise pazen kumaşın çevresine dantel ya da ponpon gibi süslemeler eklenip görsel açıdan zenginleştirilmiş çeşitler üretiliyor. Ponponlu modellerin yıkama işlemi ise biraz daha hassas olmalıdır. Yıkama esnasında deformeler yaşanmaması için bu konu önemlidir. 

Pazen bebek battaniyesi desen olarak da çeşitlidir. Kız ve erkek bebekler için geniş ürün yelpazesi vardır. Ailelerin seçimleri genellikle kız bebekler için pastel tonlarında olurken erkek bebekler için soft renkler tercih edilir. Desen olarak ise dikkat çekici, canlı görseli olan modelleri vardır. Bebek pazen kumaş balonlu, yıldızlı, çiçekli, hayvanlı, kalpli, bulut, puantiyeli, gökkuşağı gibi desenler yer alır. Ayrıca etnik desen, geometrik desen gibi seçeneklerde vardır. İhtiyaca uygun olan en doğru modeli kişisel zevklere göre seçmek mümkündür. 

Bebek pazen kumaş ölçüleri değişir. Yeni doğmuş bebek ya da küçük çocuklar için tercih edilecek olan modellerin boyutları farklıdır. Ortalama bebek battaniye boyutu 75 - 75 cm ölçülerinde dikilir. Biraz daha büyük olsun isteyenler ise bu ölçüleri 90 - 90 cm olarak de ğiştirebilir. Kullanım alanlarına göre de farklı boyutlarda diktirmek mümkündür. Yatak üzerinde veya beşik içinde pazen kumaş kullanılacaksa beşik ve yatağın boyutu ile paralel ölçülerde dikilmesi gerekir.

Pazen Battaniyenin Özellikleri Nelerdir?

Pazen battaniye %100 pamuk ipliğinden üretildiği için önemlidir. Bazı türleri ise ipek ve pamuk karışımı ipten üretilmektedir. Battaniye günlük hayatta kullanılan ev tekstil ürünleri arasında yer alır. Gerek yetişkinler gerek çocuklar gerekse yeni doğmuş bebekler hepsinin kullanımına uygundur. Pazen kumaş sağlıklı kumaşlar arasında yer aldığı için kullanıcıların tercih etmesinde etkilidir. Vücut sağlığı için sağlıklı kumaşlar gerekir. Terletmeyen, vücut ısısını dengeleyen kumaşlar battaniye gibi tekstil ürünlerinde sıklıkla kullanılır.

Pazen kumaşın önemli bir özelliği de kullandıkça yumuşamasıdır. Uzun yıllar kullanılan ve pazen kumaştan yapılan battaniyeler kolayca eskimez. Bu yüzden giyimden, ev tekstil ürünlerine kadar her alanda sıklıkla kullanılır. Pazen kumaş özellik olarak kalın bir kumaştır. Ayrıca sıcak tutan bir kumaş olduğu için battaniye ve nevresim takımlarında da pazen kullanılır. Genellikle kış mevsimi kullanımı için uygundur. Yumuşak dokusu ise tercih edilmesinde etkili olan bir özelliktir. Oldukça sağlam ve kaliteli bir kumaştır.

Bebek pazen kumaş güvenli ve sağlıklı yapıya sahiptir. Bebek ciltleri yetişkin insanlara göre daha hassastır. Battaniye giyim ürünü olmasa da bir bebeğin sürekli üzerinde olduğu bir örtüdür. Bebeğin elleri, yüzü ve ağzı battaniye ile temas edebilir. Bu yüzden seçilen battaniyenin özellikleri önemlidir. Kimyasal içermeyen, katkı maddesi olmayan %100 pamuk kumaşlar bebek ürünleri için tercih edilir. Pazen bebek kumaşı bu özellikleri barındırdığı için bebek ürünlerinde sıklıkla kullanılır.

Pazen kumaş kalın olmasına rağmen hafiftir. Ağırlık hissettirmez. Bakımı da son derece kolaydır. Estetik ve şık tasarımlar ile desteklenerek kullanıcıların beğenisini kazanan bir kumaş çeşididir. Özellikle bebek ürünlerinde pazen bebek battaniyesi olarak kullanılır. Hafif olma özelliğinden dolayı bebek üzerinde baskı yapmaz. Battaniye altında bebek rahat hareket eder. Bu yüzden hem dokusu, hem gramajı hem de %100 pamuk olmasından bebekler için en iyi ve en güvenilir kumaş olarak tabir edilir.

Pazen Battaniye Fiyatları?

Pazen kumaş fiyatları tercih edilen ürünün boyutuna ve çeşidine göre farklılık gösterir. Pazen bazı battaniyelerde tek katlı kullanılır. Bazı modellerde çift katlı kullanılır. Bu durum da fiyatlandırmada etkili olan bir özelliktir. Pazen kumaşın nevresimler kullanılması farklı parçaların bir arada kullanılması imkânı oluşturmuş. Yorgan kılıfı, yastık kılıfı ve yatak çarşafı olarak farklı şekilleri vardır. Takımlar yatak ölçüsüne göre ayarlanır ve fiyatları da bu duruma göre değişir. 

Bebek pazen kumaş organik pamuk iplikten yapılır. Bebekler için farklı amaçlarla kullanıma uygun şekilde tasarlanır. Bebek puset örtüsü, alt açma önlüğü, kundak, bebek arabası örtüsü vb. kullanım alanları vardır. Pazen bebek battaniyesi fiyatlarında battaniyenin çevresine dikilen dantel işlemeleri, ponpon geçişleri gibi süslemeler etkilidir. Bebek pazeni aynı zamanda antialerjik ve antibakteriyel özelliklere de sahip bir kumaş türüdür. Pazen kumaş fiyatları bütün bu özellikler çerçevesinde belirlenir. İhtiyaca uygun olacak ölçülerde tercih edilir. 

Pazen Battaniye Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 

Pazen battaniye alırken kumaşın %100 pamuk olduğuna dikkat etmek gerekir. Çünkü pazen diye farklı kumaştan üretilen battaniyeler piyasada bulunuyor. Bu yüzden kumaşın kalitesine bakmak gerekir. Ayrıca battaniye seçiminde nerede kullanılacağı önemlidir. Kullanılan alanın ölçülerine uygun boyutlarda battaniye daha kullanışlı olur. Uygun ölçülerde battaniye yastığın üzerini örtecek ve yatak ucunun altına uzanacak şekildedir. Desen olarak ise her zevke hitap eden pazen battaniye çeşitleri mevcuttur. 

Pazen bebek battaniyesi organik pamuklu ve doğal kumaştan seçilmesi gerekir. Bebekleri terletmez ve bebeklerin cildini tahriş etmediği için tercih edilir. Bebek pazeni hafif olmalı ve bebek içinde rahat hareket etmesi gerekir. Bu yüzden bebekler için seçilecek battaniyeler 15 - 15 cm ölçüleri ideal olacaktır. Puset ya da araba örtüsü için kullanılacaksa ölçüleri daha büyük tercih edilir. Bebek pazen battaniye aynı zamanda çift katlı olması gerekir. Yumuşak dokulu olan bu battaniye bebeği sıcak tutar ve vücut ısı dengesini korur. Bu yüzden tercih ederken ısı dengesine ve hangi mevsimde kullanılacağı da dikkat etmek gerekir. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR