Dekoratif Yastık Fiyatları?

Dekoratif bebek yastığı fiyatı, ürün özelliklerine göre farklılık gösterir. Yastığın içerisine konulan malzeme, kılıf kumaşı veya süslemek için yapılan detaylar bir bütün olarak değerlendirilerek fiyatlandırılır. Özellikle konforlu kullanım imkânı olan modellerin içeriği, malzeme doldurma teknikleri ve tasarımları standart yastıklardan farklıdır. Kullanım alanına göre bu tasarımlar kişiselleştirilebilir. Geniş ürün çeşitliliği olan bebek yastık modelleri, her zevkten her bütçeye hitap eden şekilde ve seçeneklerde bulunur.

Figürlü bebek yastıkları, bebek ve çocuk odalarını canlandıran, eğlenceli hâle getiren eşyalardan biri. Hem görsel açıdan hem de kaliteli bir uyku deneyimi açısından gerekli olan bu yastıklar, özenle seçilmeli. Bebek cildi yetişkin insan cildine göre daha hassastır. Aynı şekilde alerjik reaksiyon gösterme oranı daha yüksektir. Bu yüzden bebek cilt sağlığı için seçilen bebek dekoratif yastık temiz içerikli olmalıdır. Hava alabilen, terletmeyen, organik kumaşlar bu noktada en büyük yardımcıdır. Bebek yastıklarında bu özelliklerin göz önünde bulundurulması gerekir. 

Son yıllarda popüler hâle gelen bebek süs yastığı, beşiklerin ve odaların özelleşmesi için kullanılır. Uyumak için değil dekoratif anlamda kullanılan bu modeller, çeşitlidir. Taş, boncuk, işleme gibi detayları vardır. Bu detaylarda genelde bebeğin ya da çocuğun ismi yazılıdır. Yeni doğan bebekler için hazırlanan isme özel bebek yastığı ise takı yastığı olarak kullanılır. İlerleyen yaşlarda ise bebek odalarında dekoratif amaçlı kullanıma uygundur.

Dekoratif Yastık Çeşitleri Nelerdir?

Çocuk yastık modelleri kullanım alanına ve şekline göre çeşitlere ayrılır. Gelişimleri hızlı bir şekilde gerçekleşen bebeklerin doğduğu andan itibaren kullandığı ürünler vardır. Bu ürünlerden biri olan bebek yastığı, gelişimin her anında kullanılan eşyalardan biridir. Sadece uyumak için değil çocuğu desteklemek için de kullanılır. Yeni doğan bir bebeğin yastık kullanması önerilmediği için seçilen yastıklar genellikle dekoratif amaçlıdır. Bebek yataklarını, beşiklerini şık ve eğlenceli tasarımları ile süsleyen çok çeşitli bebek dekoratif yastık vardır.

Bebekler için kullanılan uyku arkadaşları genellikle figürlü bebek yastıkları arasından seçilir. Hayvan figürleri, geometrik şekiller, ay, yıldız, güneş, bulut gibi tasarımlara sahip modeller sıklıkla kullanılır. Bebeğin hassas cildine temas eden bu yastıklar aynı zamanda bebeği gelişimsel olarak da destekler. Bu anlamda kullanılan başlıca dekoratif yastık modelleri:

  • Kafa Şekillendirici Yastık: Kafa şeklini düzelten yastıklardır. Tasarım olarak farklı renk ve desenlerde üretilebilen bu yastıklar aynı zamanda dekoratif olarak da kullanılır. Bebeğin kafasının arkasındaki baskıyı azaltarak, kafanın geneline eşit olarak dağıtır. Bebeğin kafasının doğru biçimde şekillenmesine ve şeklini korumasına yardım eden bu yastıklar oldukça önemlidir. Uzun saatler yatan bebeğin kafasında şekil bozuklukları oluşmaması için anne ve babalar bu yastığı tercih ederler.
  • Boyunluk Yastık: Bebeğin boynuna destek amaçla kullanılan bir yastıktır. Yeni doğanlar için uygun değildir. Daha çok bir yaş ve üstü çocuklar için özellikle arabada bebeğin uyumasına yardımcı olur. Farklı tasarımları sayesinde bebek ve çocuklar severek kullanılır. Ayrıca yapımında kullanılan malzemenin özellikleri de yastığın konforunu etkiler. Boyun yastığı alacaklar, bebek yastığı ölçüleri ile bebeğe uyumlu modelleri tercih etmeli.
  • Reflü Yastığı: Hem tasarım hem de bebek sağlığı açısından kullanılan fonksiyonel bir çeşittir. Şekil itibari ile yeni doğan bebeklerin anatomik yapısına uygun olarak tasarlanmıştır. Bebek reflü yastığının bebek omurgasına zararı olmaz, isteyen reflü yastığının ölçülerine uygun kılıf diktirerek özelleştirilebilir. Hem yapı hem de görünüş olarak odalarda dekoratif olarak da kullanılabilir.
  • Takı, Süs Yastığı: Geleneksel yastıklardan biridir. Takı yastığı geçmişten günümüze tüm bebeklerde kullanılan bir eşyadır. Özellikle yeni doğan bebeklerin beşiklerin içerisinde bulunur. Gelen misafirlerin üzerine hediyelerini iğnelediği bir yastıktır. Günümüzde bu yastıklar daha farklı tarzlarda kullanıcılara sunulmaktadır. Bebek süs yastığı olarak da kullanılan takı yastığı bebeğin adının işlendiği şık tasarıma sahip bir modeldir.

Dekoratif Yastık Özellikleri Nelerdir?

Bebek yastığı hem tasarım hem de kalite olarak bebek ve çocuklara özel olmalarak tasarlanmıştır. Dekoratif bebek yastığı standart yastıklardan farklıdır. Özellikle ölçü bakımından genellikle daha küçük ebatlara sahiptir. Bebek ve küçük çocukların kullanımı için tasarlanan bu yastıklar aynı zamanda odalarında dekorasyonuna uyumlu seçilir. Son yıllarda seçilen yastıkların özelliklerine bakılacak olursa hemen hepsi ayrı konsepte sahiptir. Bebeğe, çocuğun yaşına ve cinsiyetine göre farklı şekillerde üretilir.

İsimli bebek yastığı özel olarak yaptırılan dekoratif yastıkların başında gelir. Odanın bebeğin özel yaşam alanı olduğunu, ona ait olduğunu hissettirmek için yatırılır. Ebeveynler genellikle yastıklara ya da çeşitli aksesuarlara çocuğun ismini yazdırıp odasında bulundururlar. Hem görsel olarak hem de psikolojik olarak çocuğun odaya uyum sağlamasında oldukça önemlidir. İsme özel bebek yastığı boncuk işleme, pul işleme, nakışlı isim ya da taşlardan çok çeşitli malzeme kullanılarak yazılabilir. Bunun yanı sıra özel baskı işlemleri ile yastık kılıfına isim yazdırır.  

Bebek dekoratif yastık özelliklerinden biri de kullanılan malzemelerdir. Bebek ürünlerinde kullanılan kumaşlarda organik pamuk ipliği kullanılır. Bebek cildine temas eden yastık dahil herhangi bir eşyanın alerjik reaksiyonlara sebep olmaması önemli. Her ne kadar dekorasyon için dahi alınsa da bebek yastığı, bebek ve çocukların sürekli temas içinde oldukları ürünlerdendir. Yıkanabilir olması da ayrıca önemlidir. 

Dekoratif Yastık Kumaşı Nasıl Olmalıdır?

Dekoratif bebek yastığı bebek odalarının vazgeçilmez aksesuarlarından biridir. Her ne kadar süs amaçlı alınsa da zaman zaman bebek içinde kullanılır. Bu yüzden bebek cildine zarar vermeyen kumaşlardan seçilmesi gerekir. Aynı şekilde mevsime göre kumaş değişimi yapılmasıda son derece önemlidir. Yetişkin insanlar dört mevsim aynı yastığı kullanabilir. Ancak bebeklerde bu durum geçerli değildir. Bebek yastığı için uygun başlıca kumaşlar:

  • Pazen kumaş
  • Poplin kumaş
  • Organik pamuklu kumaş
  • Muslin kumaş

Bu kumaşlar içerisinde yer alan pazen kumaş, kış mevsimi için uygundur. Farklı renk ve desene sahip olan pazen kumaşı, bebek dekoratif yastık kılıfı olarak tercih edilir. Poplin kumaş ise sık dokuması ile bilinir. Terletmeyen ve ter tutmayan özelliği sayesinde bebeğin cildine zarar vermez oldukça kullanışlıdır. Organik pamuklu kumaş bebek yastık modelleri içerisinde sık tercih edilen kumaştır. Bebek sağlığı ve kaliteli uyku için hem kullanıma hem de dekorasyona uygun çeşitleri kullanıcılara sunulur. Muslin kumaş son yıllarda moda hâline gelen bir kumaştır. Çocuk battaniyelerinden, nevresimine birçok tekstil ürününde kullanılır. Dokusu itibariyle ince olan bu kumaş yaz mevsimi için idealdir. 

Dekoratif Yastık Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Dekoratif bebek yastığı alırken dikkat edilmesi gereken önemli özellikler vardır. Bunlardan ilki yapımında kullanılan malzemenin hammaddesidir. Kullanım amacına göre çocuk odalarında çok çeşitli yastık bulunduğu için sağlıklı olanları tercih edilmelidir. Bu yastıklar bebek süs yastığı ve çocuk uyku yastığı gibi seçeneklere ayrılır. Her iki türde kullanılan malzeme organik ve bebek sağlığına zarar vermeyen türlerden olması gerekir. Diğer bir durum ise bebek odaları için kullanılan bebek yastığı ölçüleri otuz beş kırk beş santimetre ebatlarında seçilmelidir. Fiziksel olarak bebek için uyumlu ölçüler kullanım açısından da rahattır. Son olarak bebek dekoratif yastık seçerken kolay yıkanabilir olmasına dikkat etmek gerekir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR